2013

 

Hallandsmästerskapet 2013

Resultat enbart labradorer med förare från Labrador Halland och inkluderat exteriörbedömning

Hallandsmästare

Streamlight’s Jackies Amarone, Ola Dawidson, 114 poäng

Juniormästare

Korpklons Ejder, Maria Richardsson, 88 poäng

Exteriörmästare

Wallwein’s Hoya De Cadenas, Lars-Göran Hagberg, 25 poäng

Nybörjarklass

Streamlight’s Choice Lucky Star, Tove Graveleij, 105 poäng

Minnows Harvest Sky, Agnieszka Polak-Ring, 96 poäng

Huntley’s Blonde Bettie, Gunvor Juhlin-Dannfelt, 93 poäng

Estelle, Johanna Johansson, 90 poäng

Korpklons Ejder, Maria Richardsson, 88 poäng

Lassagårdens Smilla, Ulrika Krabbe, 84 poäng

Labbehusets Chocolate Cardinal, Kerstin Ekstrand-Christiansson, 76 poäng

Airotkivs Ikea, Britt-Marie Persson, 66 poäng

Streamlight’s Values Tiara, Monica Johansson, 35 poäng

Öppenklass

Streamlight’s Jackies Amarone, Ola Dawidson, 114 poäng

Streamlight’s Choice Lambourghini, Roy Larsson, 94 poäng

Reedsweepers Red Alert, Eddie Nilsson, 91 poäng

Inassicas Fancy, Hans Larsson, 71 poäng

Elitklass

Månfares Gabble Gnat, Marika Olsson, 111 poäng

Resultat jaktprov totalt alla raser inkluderade

Nybörjarklass, jaktprovsresultat

1. Minnows Harvest Sky, Agnieszka Polak-Ring, lab, 86 poäng

2. Streamlight’s Choice Lucky Star, Tove Graveleij, lab, 85 poäng

3. Viltvattnets Flying Furi, Ulrika Svensson, lab, 84 poäng

3. Flatterhaft Ingen Rök Utan Eld, Anders Larsson, flat, 84 poäng

4. Bivråkens Crackpot, Göran Lundgren, lab, 81 poäng

5. Estelle, Johanna Johansson, lab, 80 poäng

5. Famous Caper CAilie’s Ohio, Lisbeth Persson, lab, 80 poäng

6. Huntley’s Blond Bettie, Gunvor Juhlin-Dannfelt, lab, 78 poäng

6. Korpklons Ejder, Maria Richardsson, lab, 78 poäng

7. Skattkammarens Hairy Mary, Eva Franzén, flat, 76 poäng

7. Sort Guld Prima Liv, Mia Johansson, flat, 76 poäng

8. Lassagårdens Smilla, Ulrika Krabbe, lab, 74 poäng

9. Flatterhaft Snow Fall, Tore Larsson, flat, 65 poäng

10. Flatterhaft Totte Klär Ut Sig, Pia Larsson, flat, 64 poäng

11. Airotkivs Ikea, Britt-Marie Persson, lab, 56 poäng

11. Labbehusets Chocolate Cardinal, Kerstin Ekstrand-Christiansson, lab, 56 poäng

12. Classic Worker’s Ebony, Annika Radefält, flat, 51 poäng

13. Classic Worker’s Felicity, Ingela Sandberg, flat, 31 poäng

14. Streamlight’s Values Tiara, Monica Johansson, lab, 25 poäng

15. Meitas Pingla Pianissimo, Gun Andréasson, flat, 24 poäng

16. Skattkammarens Peggy Biggelow, Björn Franzén, flat, 19 poäng

Öppenklass, jaktprovsresultat

1. Streamlight’s Jackies Amarone, Ola Dawidson, lab, 99 poäng

2. Moorman’s Deal Babolat, Lisbeth Persson, lab, 89 poäng

3. Firepoppy’s Falcon, Birgitta Wiedermann, lab, 87 poäng

4. Reedsweepers Red Alert, Eddie Nilsson, lab, 81 poäng

5. Streamlight’s Choice Lambourghini, lab, Roy Larsson, 74 poäng

6. Be Active Quickstep Jetta, golden, Lars Kjellgaard, 70 poäng

7. Inassicas Fancy, Hans Larsson, lab, 56 poäng

Elitklass, jaktprovsresultat

1. Månfares Gabble Gnat, Marika Olsson, lab, 96 poäng

2. SE VCH Miss Mallorys Formula One, Helena Svensson, flat, 88 poäng

3. Flatterhaft Fear Factor, Håkan Svensson, flat, 77 poäng

4. Doubleuse Raw Cashew, Tove Graveleij, golden, 71 poäng

 Följ oss på Facebook

  Webbansvarig  -